Inkasszó és haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása

A bankszámla inkasszó szabályai

Az inkasszó kifejezés a hatósági átutalási megbízás köznyelvi megnevezése, és gyakorlatilag minden végrehajtási eljárás ezzel a cselekménnyel indul. Az inkasszó során az adós bankszámláján található összeg kerül végrehajtás alá, függetlenül attól, hogy az milyen forrásból származik.

A letiltás és az inkasszó különbsége

Az inkasszó és a letiltás között alapvető különbség van. A letiltás során a végrehajtó közvetlenül az adós munkáltatóját vagy a nyugdíjfolyósítót keresi meg, hogy a munkabérből vagy nyugdíjból vonják le az adós tartozását. Az inkasszó ezzel szemben az adós pénzforgalmi számláján lévő összegre irányul. Ebben az esetben a bank a számlán lévő összeget haladéktalanul átutalja a végrehajtónak, a mentes részek kivételével.

Mentes pénzösszegek az inkasszó alól

Fontos tudni, hogy a végrehajtás során van egy bizonyos pénzösszeg, ami mentes az inkasszó alól. Jelenleg a pénzforgalmi számlán lévő összegből a 200 ezer Ft feletti rész korlátlanul végrehajtás alá vonható, míg a 60 ezer Ft és a 200 ezer Ft közötti rész 50%-a végrehajtható. Az a pénzösszeg, ami nem haladja meg a 60 ezer Ft-ot, teljes mértékben mentes a végrehajtás alól. Ha viszont a végrehajtás gyermektartásdíj vagy szüléssel járó költség behajtására irányul, ennek az összegnek a fele is végrehajtás alá kerülhet.

Több számlatulajdonos esetén

Az is gyakori eset, hogy egy bankszámla több számlatulajdonos nevén van. Ilyenkor a számlán kezelt pénzösszeg teljes egészében végrehajtás alá vonható bármelyik tulajdonossal szembeni követelés esetén. Ebben az esetben a számlatulajdonosnak lehetősége van végrehajtási igénypert indítani a végrehajtást kérővel szemben a levont összegek visszafizetése érdekében.

Az inkasszó időtartama és megújulása

Az inkasszó eredetileg 35 napig tart. Ezen idő elteltével a kiadott átutalási megbízás megszűnik, azonban a végrehajtó további egy alkalommal hivatalból újra kiadhatja azt. Ha az inkasszó részben vagy egyáltalán nem hoz eredményt, akkor további inkasszót már csak a jogosult kérése alapján bocsát ki a végrehajtó.

Az inkasszó szabályozásának változása

Az inkasszó szabályai 2023. január 1-jével az adósok számára kedvezőbb irányba változtak. Korábban az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható volt. Az új szabályozás azonban kedvezőbb feltételeket biztosít az adósok számára, így csökkenve a terheiket a végrehajtás során.

Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása

A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása napjainkban egyre gyakrabban előforduló problémakör, amely számos jogi kérdést vet fel mind a tulajdonos, mind a haszonélvező oldaláról.

Mit jelent a haszonélvezeti jog?

A haszonélvezeti jog olyan vagyoni értékű jog, amely lehetővé teszi a haszonélvező számára, hogy az ingatlant birtokolja, használja és hasznait szedje. Ezen jog gyakorlása során a haszonélvező ugyanúgy használhatja az ingatlant, mint a tulajdonos, anélkül, hogy fizetnie kellene érte. Ez a jog nem ruházható át és nem örökölhető, ami azt jelenti, hogy a haszonélvezeti jog a haszonélvező halálával vagy lemondásával megszűnik.

A tulajdonos jogai és kötelezettségei

Bár a tulajdonos az ingatlan formális birtokosa, a haszonélvezeti jog fennállása alatt ténylegesen nem gyakorolhatja a birtoklás, használat és a hasznok szedésének jogát. A tulajdonos azonban jogosult ellenőrizni, hogy a haszonélvező rendeltetésszerűen használja-e az ingatlant, és nem okoz-e kárt benne. Amennyiben a haszonélvező nem megfelelően használja az ingatlant, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, és akár bírósági eljárást is indíthat a haszonélvezet felfüggesztése érdekében.

Az ingatlan eladásának lehetőségei

A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladása jogilag lehetséges, ám ez jelentős nehézségekkel járhat. A vevő tudomására kell hozni, hogy az ingatlan nem tehermentes, azaz a haszonélvezeti jog fennáll. Ez alapvetően szűkíti a potenciális vásárlók körét, akik közül sokan befektetési célból vásárolhatnak, remélve, hogy a haszonélvező halálával az ingatlan tehermentes lesz.

Az eladási folyamat egyszerűbb lehet, ha a haszonélvező lemond jogáról, így az ingatlant tehermentesen adhatja el a tulajdonos. Ilyenkor a haszonélvező kompenzációt kaphat, amelyet az illetéktörvény szabályoz. Az ebből származó összeget gyakran a családon belül tartják, elősegítve a támogatást és az örökítést.

Haszonélvezeti jog megszüntetése

Haszonélvezeti jog többféleképpen szűnhet meg: a haszonélvező halála, lemondása vagy az ingatlan tulajdonjogának megszerzése által. Jogi személyek esetében a jog legfeljebb 50 évig állhat fenn. Ha az ingatlan eladásakor a haszonélvező még él, és nem mondott le jogáról, a vevőnek számolnia kell a fennmaradó idővel és a jog gyakorlásá